+98-21-22318889
عضویت


پسته ایرانی کیفیت بسیار بهتری نسبت به آمریکایی دارد

توسط : site-admin تاریخ :‌ 21 اسفند 1396, 10:39 بازدید : 1 367 دسته بندی : وبلاگ

محسن جلال‌پور در عین حال از کاهش حدود 20 هزار تنی تولید این محصول در کشور خبر داد و گفت: بزرگترین مشکل تولید پسته در ایران مشکل کم‌آبی است.

قیمت پسته


جلال‌پور در گفت‌گو با مهر با بیان اینکه رتبه اول تولید پسته در جهان متعلق به کشور آمریکا است، اظهار داشت: آمریکایی‌ها سال به سال تولید محصولشان افزایش پیدا می‌کند و میزان بیشتری از باغات آنها زیر کشت محصول پسته می‌رود، ضمن اینکه تا سال 2020 حتما این کشور به تولید بیش از 500 هزار تن پسته در کشور دست پیدا می‌کند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه میزان تولید پسته در ایران نه تنها افزایش پیدا نمی‌کند بلکه به دلیل کم‌آبی و مشکلات ناشی از این مسئله در بسیاری از مناطق تحلیل می‌رود و سال به سال کمتر می‌شود، افزود: ایران با اینکه رتبه دوم تولید پسته در جهان را دارد اما به دلیل اینکه حدود 60 درصد پسته تولیدی در آمریکا در داخل این کشور مصرف و تنها حدود 40 درصد آنها صادر می‌شود، رتبه اول صادرات پسته جهان متعلق به کشور ما است، چرا که حدود 80 درصد از پسته تولیدی ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
جلال‌پور، میزان تولید پسته طی سال گذشته در کشور را بین 210 تا 220 هزار تن اعلام کرد و گفت: برای سال جدید نیز برآورد می‌شود حدود 200 هزار تن پسته در کشور تولید شود که این میزان حدود 20 هزار تن از سال گذشته کمتر است.
رئیس انجمن پسته کشور، علت کاهش تولید این محصول را کم‌آبی عنوان کرد و گفت: این مشکل سبب شده تولید پسته کشور سال به سال کمتر شود یا حداکثر در همان میزان قبلی باقی بماند.
وی با بیان اینکه هیچ مشکلی در صادرات پسته به کشورهای خارجی وجود ندارد، گفت: ما در شرایط فعلی اگر پسته‌ای برای صادرات داشته باشیم، حتی یک کیلوگرم آن روی زمین باقی نمی‌ماند و مسئله اصلی ما مسئله تولید است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید همه فکر و ذکر وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان در جهت تولید بیشتر پسته در کشور باشد، افزود: پسته ایران از نظر کیفیت و طعم نسبت به پسته آمریکایی بسیار بهتر است و بنابراین ما هیچ مشکلی در زمینه صادرات و فروش این محصول نداریم.
وی، باغات خرد را از دیگر مشکلات تولید محصول پسته کشور عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، میزان برداشت پسته در کشور ما کمتر از 700 کیلوگرم در هکتار است در حالی که این میزان در آمریکا 3 هزار و 200 کیلوگرم در هکتار است.

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت میثاق تجارت قرن است.
انصراف